Léto je tady a vy se jistě těšíte, až za sebou naposledy zavřete dveře v práci a konečně vyrazíte na letní dovolenou. Pokud jste se rozhodli cestovat za teplem nebo za zážitky svým vlastím vozem, určitě byste neměli podcenit důkladnou přípravu svého plechového miláčka.
Na co tedy nezapomenout před cestou autem na dovolenou? V našem 3-dílném seriálu se zaměříme na výměnu pylového filtru, instalaci tažného zařízení a zapůjčení střešních boxů. Nyní se pojďme podívat, jaký význam má výměna pylového filtru a proč ji neopomíjet před dovolenou.
Jakou funkci má pylový filtr?
Pylový, jinak řečeno také kabinový, filtr je v dnešní době součástí ventilace každého automobilu. I přes to ne každý ví o jeho existenci ve vozidle. Jakou má tedy funkci?
Pylový filtr čistí vzduch, který vstupuje do kabiny skrze vzduchové kanály, proto se též nazývá kabinový filtr. Jeho úkolem je zachytit před vstupem do kabiny nežádoucí a mnohdy škodlivé látky ze vzduchu, jako jsou otěry z brzdových obložení a otěry pneumatik, pyly, prach a další nečistoty vznášející se běžně nad vozovkou. Tím efektivně chrání posádku vozidla před vdechováním těchto nečistot.
Je vědecky prokázáno, že filtry dokáží zachytit pylové částice téměř ze 100 % a prachové částice z 95 %.
Jak často vyměňovat pylový filtr
Většina výrobců doporučuje výměnu pylového filtru každých 15 000 kilometrů nebo jednou ročně. Případně je dobré výměnu provést alespoň před dovolenou nebo před delší cestou autem. Mnohdy se však v praxi setkáváme s vozidly, u kterých nebyl pylový filtr měněn velmi dlouho, a v některých případech naposledy na garančních prohlídkách.
Pokud se filtr pravidelně nemění, začnou se dříve nebo později rosit skla ve voze z vnitřní strany. Příznakem zaneseného filtru tak mohou být zamlžená okna, což je způsobeno nedostatečným prouděním vzduchu v interiéru, který by jej vysušil.
Ze zaneseného filtru se navíc mohou do kabiny dostávat i nejrůznější mikroorganismy, což je zejména pro alergiky obzvlášť nepříjemné. Další indikátor může být nepříjemný zápach při zapnuté ventilaci.
Proto byste neměli výměnu filtru opomíjet zejména před dovolenou, kdy většinou absolvujete dlouhou cestu autem. Zanesený filtr by vám takovou cestu mohl zbytečně znepříjemnit. Zamlžená okna navíc mohou způsobit nedostatečný přehled o dění na vozovce a následnou zbytečnou nehodu.
Z jakých typů filtrů můžete vybírat?
Rozdělujeme dva typy filtrů: klasické papírové a filtry s aktivním uhlím. Nevíte, jaký zvolit? Podíváme se, čím se oba typy liší.
Zatímco klasický papírový filtr lze zakoupit za pár stovek, ten s aktivním uhlím bude stát dvakrát tolik. Ale díky vlastnostem aktivního uhlí se zásadně zlepšuje účinek filtrace. Tento filtr je vyroben z netkané textilie a je vyplněn drtí aktivního uhlí.
Aktivní uhlí je velmi porézní, díky čemuž je tento filtr schopen zachytit mnohem menší částice, než obyčejný papírový filtr. Kromě pylu, prachu a bakterií zachycuje též pachy, jedovaté látky a plyny jako je například oxid dusíku a další.
Tip, na co si dát při výměně filtru pozor
Při výměně filtru je nezbytné si dát pozor, aby se nový filtr neotočil. Šipka na boku filtru zobrazuje směr proudění vzduchu. Ve vozidle může být jeden, ale i víc kusů různých tvarů filtrů, a nejčastěji jsou umístěny pod přístrojovou deskou na straně spolujezdce.
Pokud pozorujete nějaký z příznaků zanesení filtru nebo byste chtěli udělat preventivní výměnu, neváhejte se na nás obrátit. Jsme tu pro vás a rádi vám pomůžeme.