Nová Kia Sorento uspěla při crash testech na jedničku

Zatímco prvky aktivní bezpečnosti dovedou účinně zabránit krizové situaci, při kolizi je důležitá pasivní bezpečnost. Pokud dojde k nárazu, konstrukce karoserie a podvozku by měla společně s airbagy ochránit posádku před fatálními následky. Bruselská zkušebna Euro NCAP crash testy provádí s ohledem na ochranu posádky simulací čelního nárazu do překážky se 40% překryvem. Nicméně v posledních letech ve svém hodnocení zohledňovala především nálepky s bezpečnostní výstrahou, povinné montáže elektronických asistentů či varovná zvuková znamení (upozornění na nezapnutý pás a podobně). Americká zkušebna IIHS pojala testování trochu jinak a Nová Kia Sorento crash test absolvovala také.

Nová Kia Sorento ochrání řidiče i spolujezdce
Nová Kia Sorento ochrání řidiče i spolujezdce

 

V testování pasivní bezpečnosti Euro NCAP zaspala

Výrobci aut se zaměřovali především na výše uvedené aspekty a pasivní bezpečnost stagnovala, což už v roce 2012 ukázaly crash testy amerického institutu IIHS, které simulovaly náraz při neopatrném předjíždění. Pro některá auta dopadl tento crash test naprosto tragicky. Minulý měsíc, v červnu 2018, se americká zkušebna rozhodla tuto simulaci zopakovat s osmi SUV různých značek. Crash testu se zúčastnila také Nová Kia Sorento. Tentokrát se IIHS zaměřila také na ochranu spolujezdce.

Crsh testy prošla nová Kia Sorento nejlépe ze všech testovaných vozů
Crsh testy prošla nová Kia Sorento nejlépe ze všech testovaných vozů

 

Jak si vedla Nová Kia Sorento v crash testu simulujícím neopatrné předjíždění?

Předpoklad byl takový, že kabina vozu poskytuje stejnou bezpečnost řidiči i spolujezdci. Bohužel, crash test aut typu SUV vyšší střední třídy ukázal, že ne u všech zkoušených vozů je to pravdou. U některých dopadla ochrana spolujezdce naprosto tragicky, propadl především Ford Explorer, u kterého byl zaznamenán posun některých prvků karoserie až o 25 cm. Jako jasný vítěz mezi osmi prověřovanými vychází z crash testu Nová Kia Sorento, která v sobě spojuje vynikající prvky aktivní i pasivní bezpečnosti a v simulaci srážky při neopatrném předjíždění obdržela známku „Good“, tedy nejlepší možnou. Zajímavostí je, že neméně skvěle si v podobném crash testu menšího segmentu vedla také Kia Sportage. Na videu níže si můžete prohlédnout průběh zkoušek bezpečnosti.

Crash test ukázal, že Nová Kia Sorento ochrání řidiče i posádku

„Výsledky testu pro nás nejsou překvapením. Kia vyrábí bezpečné vozy, o tom není pochyb. Nová Kia Sorento svými vlastnostmi předčí svoji cenu. Vyniká svým provedením, obratností, bezpečností  a exkluzivitou,“  říká náš prodejce Kia Jan Ctibůrek.

Skutečně povedené SUV vyniká jak pokročilou konstrukcí karoserie chránící, tak technologií DRIVE WISE – souborem nejmodernějších vyspělých asistenčních systémů, který zvyšuje bezpečnost i komfort cestování. Pokud ho chcete zakusit i vy, domluvte si testovací jízdu.

Nová Kia Sorento nabízí vysokou bezpečnost a skvělý požitek z jízdy
Nová Kia Sorento nabízí vysokou bezpečnost a skvělý požitek z jízdy

Zdroj: IIHS