Jak vybrat střešní box

Jak vybrat střešní box na auto?

Pokud potřebujete více místa na zavazadla, například se chystáte na dovolenou, nebo když jezdíte pravidelně na víkendové výlety, střešní box, kterému se také někdy nazývá „rakev“ na lyže nebo tzv. autobox, může být skvělým řešením.
A jak na to? Střešní box jednoduše nasadíte na příčníky svého vozu a získáte tak přibližně 300 až 600 litrů úložného prostoru navíc. Důležité je také to, že ačkoliv “rakev“ na auto zní trochu hrozivě, ve skutečnosti je jízda se střešním boxem daleko bezpečnější. Zlepší se Vám totiž výhled dozadu (zvláště pokud máte tendenci hromadit věci v zavazadlovém prostoru nebo na zadním sedadle) a snižuje se tak i riziko, že budou v případě nehody létat po kabině různé nebezpečné předměty.

Montáž střešního boxu na auto

Střešní boxy se upevňují na střešní nosiče buď základním systémem U-šroubů, nebo tzv. příchytkou. Upevňovací příchytky usnadňují a urychlují montáž a demontáž střešního boxu.

 

Měli byste vědět, že spotřeba auta se střešním boxem je o něco vyšší, zpravidla o 10 až 15 procent. Proto byste neměli jezdit s „rakví“ na střeše, pokud ji nemáte právě naloženou. Když střešní box zrovna nepoužíváte, nechte ho doma. Zde je právě důležité, jak snadno a rychle montáž a demontáž střešního boxu probíhá. Čím je snadnější, tím je pravděpodobnější, že jej řidič ponechá doma, místo toho, aby se smířil se zvýšením spotřeby při jízdě se střešním boxem. Výběr správného úložného prostoru navíc Vám určitě usnadní i to, když si přečtete recenze střešních boxů a internetové diskuse o „rakvích“ na auto.

Ceny střešních boxů na auto

Střešní box na auto pořídíte již za 3 000 Kč, ale nejdražší modely stojí i desetinásobek.

Podle čeho vybírat rakev na auto?

Kompatibilita

Střešní box musí být kompatibilní s Vašimi střešními lištami. Zkontrolujte tvar, šířku a vzdálenost mezi lištami.

Velikost a tvar střešního boxu

Střešní box, který je příliš velký nebo má nesprávný rozměr, může zasahovat do zadních dveří Vašeho vozu. Úzké střešní boxy mohou být obtížně přístupné na širších nebo vyšších vozidlech. Na trhu existuje celá řada tvarů a velikostí, některé střešní boxy jsou speciálně navržené na přepravu lyží a dalšího sportovního vybavení.

Otevírání

Střešní boxy, které se otevírají z obou stran, nabízejí nejvíce flexibility a praktičnosti. „Rakve“ na auto, které se otevírají ze strany řidiče, mohou být potencionálním rizikem, ve chvíli, kdy zrovna nemůžete zaparkovat mimo silnici.

Únosnost

Střešní boxy mají omezené zatížení. Ujistěte se, že si vyberete střešní box, který bezpečně vydrží váhu Vašich zavazadel.

Jak naložit střešní box

Těžší předměty uložte do zavazadlového prostoru svého auta a střešní box pak použijte spíše na lehčí předměty. To bude mít menší vliv na těžiště Vašeho automobilu a usnadní nakládání a vykládku Vašich věcí.

Pokud potřebujete poradit, jak vybrat střešní box na auto, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám pomůžeme s výběrem i ostatního příslušenství pro vozy značek Kia, Toyota, Mitsubishi nebo Lexus. Střešní box na si u nás můžete také půjčit. Kromě střešních boxů je pro Vás připraven také široký sortiment příslušenství, které se hodí nejen na dovolenou.