Mytí rukou a čištění a dezinfekce povrchů, na které se často sahá, jsou dva z nejlepších způsobů, jak se bránit šíření virů a bakterií. V současné situaci jste se už pravděpodobně naučili správnou techniku mytí rukou a víte, které domácí čisticí prostředky dokážou zničit viry a bakterie. Ale co uvnitř vašeho auta?
Pokud vy nebo někdo jiný, kdo byl ve vašem vozidle, vykazuje příznaky nemoci, měli byste vyčistit povrchy, na které se často sahá, včetně volantu, kliky dveří, řadicí páky, jakýchkoli tlačítek nebo dotykových obrazovek, ovladačů stěračů a směrových světel, madel a seřizovačů sedadel.
Pokud jste řidič taxi nebo řidič, který vozí mnoho cestujících, máte půjčené nebo sdílené služební auto, nebo pokud žijete někde s mnoha případy viróz, onemocnění chřipkou a nemocí dýchacích cest, je časté čištění interiéru nutností.
Na vyčištění interiéru vozu stačí i přípravky, které máte doma
Interiér automobilu je méně odolný než, řekněme, kuchyňská linka nebo umyvadlo v koupelně. Jak tedy tyto povrchy ošetříte, aniž byste je poškodili? Až na několik výjimek, můžete mnoho čisticích prostředků, které používáte doma, použít také na interiér auta, aniž byste ho poškodili. Je pravděpodobné, že některé z těchto přípravků již máte doma.
Lihové roztoky, které obsahují alespoň 70 procent alkoholu, jsou proti virům a bakteriím účinné. Téměř každý vnitřní povrch vozidla lze čistit těmito přípravky. Lihovými roztoky dokonce můžete otřít i vnější povrchy textilního čalounění.
V žádném případě nepoužívejte v interiéru auta bělidlo, jako je savo, nebo peroxid vodíku. I když dovedou zabíjet koronaviry na površích, pravděpodobně poškodí čalounění vašeho auta. Na dotykové obrazovky automobilu nepoužívejte čisticí prostředky na bázi amoniaku, protože mohou poškodit antireflexní vrstvu.
Viry v autě zničí i obyčejné mýdlo
Viry a bakterie zničí také intenzivní mytí mýdlem. Koronaviry jsou obklopeny ochranným obalem, který jim pomáhá infikovat další buňky, a zničení tohoto obalu je může odzbrojit. Mýdlo a voda jsou bezpečné pro většinu interiérů automobilů – zejména textilie a starší kůže, která by mohla začít praskat. Jen se ujistěte, že nebudete příliš drhnout.
Většina povrchů z kůže a jejich imitací má polyuretanové povlaky pro ochranu, kterou lze bezpečně čistit prostředky na bázi ethanolu. Ale v průběhu času může čištění kůže alkoholem způsobit, že bude náchylná k poškození a změně barvy. Proto je lepší na odstranění skvrn použít mýdlo a vodu nebo v tomto případě zakoupit speciální přípravek na kožené sedačky.
U textilních povrchů se snažte šetřit vodou i množstvím pěny. Při použití přílišného množství vody se tekutina dostane do hloubi materiálu a výsledkem bude zatuchlý zápach a prostředí vhodné pro tvorbu plísní. Kromě toho, při přílišném pěnění vám pak pěna zůstane v sedadlech.
Interiér svého vozu čistěte pomocí utěrek z mikrovlákna
Při čištění povrchů použijte utěrku z mikrovlákna. Na rozdíl od jiných textilií nebo papírových utěrek nepoškodí jemné nebo lesklé plastové povrchy. Pracha a špína se totiž mohou přilepit i na nejčistší papírové ručníky nebo ubrousky a potom na povrchy působí podobně jako brusný papír.
Před i po čištění interiéru auta si nezapomeňte umýt ruce. Právě umyté ruce zajistí čistotu povrchů, kterých se často dotýkáte, nehledě na ochranu před bakteriemi a viry.