Jak zvládnout cestu autem na dovolenou? Poradíme Vám

I při jízdě na prodloužený víkend nebo cestě autem dovolenou k moři je pro Vás a Vaši rodinu naprosto nezbytné být na silnici v bezpečí. Jízdou na dlouhé vzdálenosti myslíme cestu delší než 300 km nebo více nebo delší než tři hodiny.

Zde je několik tipů při jízdě na dlouhé vzdálenosti, které Vám pomohou.

 

  • Plánujte dopředu, zvažte pořízení navigace do auta

Snažte se mít jasno o tom, kam jedete. Tím si zajistíte klidnou a příjemnou jízdu. Pomocí navigace nebo map si naplánujte trasu a silnice, které se chystáte využít. Také si naplánujte, kde budete tankovat, kde se najíte a kde si na cestě v bezpečí odpočinete. Zajistěte, aby zamýšlená trasa nebyla náročná a její stav nepředstavoval riziko nehody nebo defektu.
Měli byste se také podívat na předpověď počasí pro oblasti, skrz které pojedete, abyste věděli, co na cestě očekávat. Pokud cestujete do zahraničí, seznamte se s rychlostními limity a dalšími specifiky pravidel silničního provozu daných zemí.
Pro větší bezpečnost také buďte v kontaktu s někým, kdo bude mít přehled o tom, kde se právě nacházíte. Ujistěte se, že Vaše auto má dost paliva, vše funguje a je připraveno na jízdu. Zkontrolujte stav provozních kapalin, ověřte funkčnost světel a stěračů. Naše tipy můžete použít jako kontrolní seznam před cestou.

  • Noc před odjezdem se řádně vyspěte

Únava na silnici je nebezpečná, takže před odjezdem se pořádně vyspěte. Pokud odjíždíte brzy ráno, ujistěte se, že půjdete spát dříve než obvykle, abyste před cestou měli dostatek odpočinku. Den před odjezdem nepijte alkohol a neužívejte ani jiné omamné látky. Některé moderní vozy jsou vybaveny technologií sledování únavy řidiče, ta Vám ale spánek nenahradí.

  • Udělejte si při cestě autem na dovolenou přestávku každé dvě hodiny nebo 200 km

Při jízdě na dlouhé vzdálenosti se doporučuje přestávka každé dvě hodiny nebo 200 ujetých km. Zastavte a natankujte, dejte si něco k jídlu, zajděte si na toaletu nebo se jen protáhněte. Díky přestávce naberete nové síly na další kilometry.

  • Střídejte se za volantem, cesta autem na dovolenou bude bezpečnější

Pokud se můžete podělit o řízení s někým jiným, budete za volantem méně unaveni. Doporučuje se neřídit denně déle než 10 hodin.

  • Vyčleňte si na cestu autem na dovolenou dostatek času

Jste v rekreačním režimu, takže jaký smysl má spěch? Výlet si pečlivě naplánujte a nechte si dostatek času na jízdu, stejně jako na odpočinek a tankování. Když nebudete muset nikam spěchat, řízení si více užijete.

  • Oblečte se tak, abyste za volantem měli pohodlí.

Oblékněte si pohodlné oblečení, obujte komfortní obuv a vezměte si polštář, pokud Vás při delším řízení bolí záda.
V létě nezapomeňte před vyjetím použít opalovací krém a každé dvě hodiny ho znovu aplikujte. Řízení během dne znamená, že Vaše paže nebo nohy jsou po dlouhou dobu vystaveny přímému slunečnímu záření, a přestože necítíte slunce na kůži skrz okna, zejména pokud jsou tónovaná, stále hrozí nebezpečí spálení sluncem…

  • Nespoléhejte se při dlouhé cestě autem pouze na tempomat

Tempomat může udělat dlouhou cestu mnohem snesitelnější, avšak nedostatek zapojení řidiče může vést k lenivosti a ztrátě koncentrace za volantem. Pokud máte tempomat, používejte jej pouze na krátkou dobu.
Totéž platí o dalších asistentech. Asistenční technologie Vás mohou v kritických momentech zachránit, ale nejlépe se o bezpečnost sebe i cestujících postaráte tak, že se budete soustředit na cestu a rizikovým situacím zabráníte dříve, než nastanou.

  • Při dlouhé cestě autem na dovolenou jezte lehce a dodržujte pitný režim

Těžká jídla nebo rychlé občerstvení, to není při řízení zrovna dobrý nápad. Budete se cítit nafoukle a nepříjemně. Jezte v pravidelných intervalech malé porce zdravého jídla. Pijte vodu, abyste nebyli dehydrovaní.

  • Čerstvý vzduch je nutností

I když má Vaše auto klimatizaci, čerstvý vzduch je nezbytný pro udržení Vaší pohotovosti. Otevírejte občas okna, aby se do auta dostal čerstvý vzduch.

  • Dodržujte pravidla silničního provozu

Řízení vyžaduje Vaši plnou pozornost, zvláště při jízdě na dlouhé vzdálenosti. Nenechte se rozptylovat mobilními telefony, hlučnými dětmi na zadním sedadle nebo jídlem během jízdy. Důležité je dodržování povolené rychlosti, nebýt nebezpečný při předjíždění a zajistit, aby všichni v autě měli zapnuté pásy. A také, být slušný a ohleduplný k ostatním řidičům a užít si cestu.

Doufáme, že Vám naše tipy pomohou s přípravou na cestu na dovolenou nebo na prodloužený víkend. Pokud se chystáte autem k moři, nezapomeňte si před cestou zamluvit servisní prohlídku.

Víte-li, že nějaký díl na Vašem voze dosluhuje, můžete se na nás obrátit a objednat náhradní díl. Kromě toho nabízíme velký sortiment příslušenství pro motorová vozidla a také si u nás můžete půjčit například střešní box.

A jestli přemýšlíte o tom, že byste vyrazili na dovolenou úplně novým autem, určitě navštivte náš showroom, kde můžete vybírat z vozů značek Mazda, Kia či Mitsubishi. Testovací jízdu si můžete domluvit emailem nebo telefonicky.