Jarní servis auta – základ zvládnete sami, s tím složitějším pomůžeme

Jaro je často spojeno s generálním úklidem doma, ale také byste měli dopřát péči svému autu. Jarní servisní prohlídka svépomocí a údržba pomůže zachovat výkon Vašeho vozu a také mu výrazné prodlouží životnost. S oteplením přichází na jaře ideální moment na přípravu vozu na výlety, častější jízdu nebo letní dovolenou, která Vás čeká už pár měsíců. Proto Vám přinášíme tipy a triky na jarní údržbu vozu.

Odzimujte auto, ať zbytečně neztrácíte výkon

Chcete dlouhodobě ušetřit peníze? Vyzkoušejte si sami provést drobnou údržbu, kterou zvládne každý, a právě teď je nejlepší čas začít! Po nepříznivých zimních měsících se Vaše vozidlo potřebuje nadechnout čerstvého vzduchu – doslova, ale ke vzduchovému filtru se dostaneme až za chvíli i pár jednoduchých kroků může udělat velký rozdíl, bez ohledu na to, jaký typ auta máte.

Jak může správná údržba auta pomoci ušetřit peníze? Vezměte si například chladicí systém. Pravidelné kontroly chladicí kapaliny a výměna –  cena chladicí kapaliny je obvykle pár stovek korun – mohou zabránit nákladnému poškození motoru nebo přinejmenším chladiče. Chlazení je přitom základním předpokladem provozuschopnosti Vašeho auta.

Jarní úklid proveďte i ve svém autě

Omytí a voskování. Po zimním náporu soli, rozbředlého sněhu a ledu a sněhu byste svému autu měli dopřát očistu, zejména zespodu. Pokud na to máte čas a prostor, zvažte také antikorozní nátěr podvozku, který Vašemu autu poskytne ochranný štít proti rezivění.

Nezanedbejte ani interiér. Sůl může rozežrat Vaše auto nejen zvenčí, ale i zevnitř. Jako účinný pomocník se v tomto směru jeví parní čistič, který možná máte doma, nebo si ho můžete zapůjčit.

Kontrola provozních kapalin

Výměna motorového oleje Mazda

Zanedbání kapalin může pro Vaše vozidlo znamenat ortel smrti. A po zimě, kdy se na údržbu obvykle příliš nedbá, byste měli jarní sezónu zahájit právě kontrolou provozních kapalin.

Ujistěte se, že Vaše chladicí kapalina, brzdová kapalina, motorový olej a olej v převodovce jsou v optimálním stavu.

Kdy jste naposledy provedli výměnu stěračů? Nejenže lišty stěračů bývají po zimě v hrozném stavu, ale myslete také na jarní “lijáky”, kdy budete potřebovat stěrače v naprosto perfektním stavu. Kontrola baterie. Baterii byste si měli nechat proměřit, abyste měli jistotu, že nejen přežila zimu, ale je také připravena na jaro.

Kontrola a výměna vzduchového filtru

Zanesený vzduchový filtr má vážný dopad na výkon motoru. Výměna vzduchového filtru je přitom jednoduchá (trvá asi 5 minut) a levná. Jak důležitá je tato často ignorovaná spotřební součástka? Znečištěný vzduchový filtr může zvýšit spotřebu paliva až o 10%.

Levné letní pneumatiky mívají kratší životnostLevné letní pneumatiky

Přezutí auta na letní pneumatiky možná zvládnete sami, ale důležité je vyvážení kol. Jak často vyvažovat kola? Nejlépe před každým přezutím.  Své pneumatiky poté udržujte v doporučeném rozmezí tlaku, obvykle kolem 2,3 baru. Nezapomeňte také zkontrolovat celkový stav pneumatik. Podívejte se, zda je v pořádku běhoun, zákon ukládá, že výška dezénu letních pneumatik musí být alespoň 1.6 mm. Důležité je také uvědomit si, že pneumatiky starší než 4 roky hlavně na mokré vozovce zhoršují ovladatelnost vozu a prodlužují brzdnou dráhu. U levných pneumatik se ztráta přilnavosti může projevit i dříve.

Jarní servisní prohlídka v Auto Jeremiášova

Samozřejmě, ne každý má čas, prostor a potřebné dovednosti na údržbu auta svépomocí. Naštěstí přicházíme s výhodnými nabídkami servisu vozů značek Kia, Mazda a Mitsubishi, Toyota a Lexus, které dostanou Vaše vozidlo do optimální kondice. Navíc u nás výhodně nakoupíte značkové letní pneumatiky. Kromě toho, pokud při řízení tušíte nějakou drobnou potíž, vždy je lepší objednat se na servis.