Kia EV9 představuje vylepšené obousměrné dobíjení

Kia EV9 je novým modelem značky Kia, od kterého se očekává velký úspěch na evropském trhu. Velké SUV, do kterého se pohodlně vejde celá rodina, s dlouhým dojezdem a rychlým dobíjením. Toto jsou základní body, jakými by se dal tento nový koráb silnic popsat. Kia EV9 toho ovšem nabízí mnohem víc, například funkce V2G a V2H. O co se jedná?

Co nabízí funkce V2H a V2G?

Funkce V2L, tedy Vehicle-to-load, která umožňuje elektrickému vozu nabíjet spotřebiče se objevila už před nějakou dobou. Nově se ovšem objevují i funkce V2G (vehicle-to-grid), která dokáže pokrýv výkyvy distribuční elektrické sítě, a z ní vycházející funkce V2H (vehicle-to-home), která vozu umožní napájet elektřinou celý domov, pomocí speciálního Wallboxu. Souhrnně se také všem těmto funkcím někdy říká V2X. Kia EV9 je pro tyto funkce vybavena vylepšenou verzí obousměrného dobíjení. Baterie i speciální Wallbox byly vyvinuty s ohledem na to, aby tyto funkce nijak nepoškodily baterii vozu.

K čemu to je dobré?

Tyto funkce nejvíce využijete převážně v místech, kde jsou dodávky elektřiny nestálé a vypadávají, například pokud vezmete rodinu na výlet na chatu. Díky funkci V2G budete zásobováni elektřinou i v dobách, kdy dodávky ze sítě kolísají. Vůz se jednoduše dobíjí v době, kdy je dodávka elektřiny v pořádku a jakmile se přeruší, začne naopak elektřinou zásobovat domácnost.

Nebudete se muset bát výpadků elektřiny

Funkce V2H nabízí elektřinu pro celou domácnost. Tohoto využijete nejlépe v době, kdy je v distribuční síti nějaký problém, například když sníh nebo silný vítr poničí elektrické kabely, nebo pokud jedete na chatu a elektřina zde není zavedena nebo nefunguje. Speciální wallbox šetrně odebírá elektřinu z baterie vozu a dodává jí do oběhu. Ačkoliv to zní neuvěřitelně, plně nabitá baterie vozu Kia EV9 může napájet domácnost až 4 dny, jelikož odběr energie do domu je mnohem nižší, než při samotné jízdě.

Kde budeme moci dále najít V2H a V2G funkce?

Ačkoliv zatím můžeme funkci V2H najít pouze u Kia EV9 díky své platformě E-GMP (Electric-Global Modular Platform), která je na tyto účely speciálně navržená, může se stát, že se s postupným obnovování vozů pomocí faceliftů rozšíří i do jiných oblíbených modelů, mezi nimiž je nejpravděpodobnější kandidát plně elektrická Kia EV6, která zatím umožňuje pouze nabití jiných elektrovozů a jejíž facelift se blíží mílovými kroky.

Na platformě E-GMP jsou navíc připravovány nové modely EV3, EV4 a EV5. Je tak možné, že i tyto vozy budou moci nabídnout funkce V2X. Více informací zatím nevíme, ale brzy se má světu odhalit finální podoba Kia EV3.

Vyzkoušejte si novou Kia EV9 v Auto Jeremiášova

Zaujala vás nová Kia EV9? Více informací o tomto skvělém rodinném voze najdete na produktové kartě vozu Kia EV9. Také Také zde můžete nahlédnout do ceníku, nebo si zarezervovat zkušební jízdu, abyste si tento vůz mohli vyzkoušet sami.