KIA Sorento – jak se toto SUV měnilo od roku 2002 dodnes?

Na začátku roku 2000 si vozy typu SUV po celém světě získaly značnou pozornost výrobců automobilů i zájemců o jejich koupi. Není divu, že se i automobilka KIA pustila do výroby vozů v tomto segmentu a přinesla hned dva modely s možností pohonu 4×4. Šlo legendární Sportage a její větší sestřenici, KIA Sorento. Z vozu původně zamýšleného jako pracant do terénu se postupem času stalo rodinné SUV s nejlepšími výsledky crash-testů ve své třídě.

KIA Sorento 1. generace měla podvozkový rám a mohli jste ji mít s motorem V6

 

V roce 2002 se objevila první generace vozu KIA Sorento se dvěma možnostmi převodovky, pětistupňové manuální a čtyřstupňové automatické. Ta byla později, v roce 2005, nahrazena 5rychlostní sekvenční. Vrcholným motorem byl benzínový 3,5litrový šestiválec s výkonem 192 koní, ale u nás byla k vidění spíše varianta s 2,5litorvým dieselem a výkonem 140 koňských sil. Vůz byl vyráběn ve dvou úrovních výbavy, v základním balíčku a ve verzi LX, která obsahovala kola z lehkých slitin, nášlapy, mlhovky, kožený volant a střešní nosič. Zajímavostí je, že pouze první generace KIA Sorento měla klasickou off-roadovou konstrukci – karoserie na rámu.

V roce 2006 vůz dostal několik vylepšení, které lze označit spíše jako facelift.

Především se zvýšil obsah největšího benzínového motoru z 3,5 l na 3,8 l, což téměř zdvojnásobilo výkon i tažnou kapacitu. Přední světla získala projektorovou technologii a zadní světla byla zcela přepracována

 

KIA Sorento 2. generace se získala 5 hvězdiček Euro NCAP

Druhá generace SUV Sorento byla poprvé představena na autosalonu v New Yorku v březnu 200

KIA Sorento 2010

9. Tato nová generace dostala samonosnou karoserii a byla prvním modelem značky KIA, který se vyráběl i v USA. Zlepšila se aerodynamika a velkým úspěchem bylo 5 hvězdiček v testech bezpečnosti Euro NCAP. Vzhled SUV vypadá přitažlivěji než jeho předchozí verze. KIA Sorento 2009 nabídla vyšší posez a nově navrženou středovou konzolu a přístrojovou deskou. SUV bylo možné objednat s p

anoramatickou střechou, bezklíčovým vstupem a couvací kamerou.

Velké SUV s tygřím nosem

Evropská verze další generace KIA Sorento se představila na pařížském autosalonu v roce 2014, a ve srovnání s předchozí generací získala lepší design i zpracování.

Předek dostal novou mřížku ve stylu tygřího nosu, která je typická pro všechny novější modely KIA, větší světlomety a široké výdechy motoru. Boky doznaly jen menších změn, zatímco vzadu se objevily zcela nové 5. dveře, štíhlejší zadní reflektory a nově tvarovaný zadní nárazník s ochranou podvozku.

KIA Sorento 2015

KIA Sorento 2015 je delší než předchozí generace a dosahuje délky 4,78 m , ale je o 15 mm nižší a jen o něco širší – 5 mm. Uvnitř byla sedadla lehce přemístěna tak, aby poskytovala místo až pro sedm cestujících a jejich zavazadla, vylepšeny byly materiály a přibyly některé funkce, jako je monitor Around-View Monitor a Smart Power Tailgate. Informační systém umožňoval připojení k Android Auto a Apple CarPlay.

Technicky vzato dostala KIA Sorento 2015 zesílenou strukturu karoserie, lepší zvukově izolačními materiály, zlepšený komfort jízdy, lepší stabilitu ve vyšších rychlostech, nový systém elektronického posilovače řízení a vylepšenou pasivní i aktivní bezpečnost.

K dispozici byla s pěti možnostmi benzínových i dieselových motorizací s výkonem od 172 do 290 koní. Benzínové možnosti byly určeny pro americký trh, patřila sem i 3,3litrová jednotka V6. V Evropě bylo SUV KIA Sorento k dostání s 2,2litorvým dieselem s různými výkony.

Facelift ve znamení technologií

Vylepšená verze modelu KIA Sorento byla představena v roce 2017 a přinesla osvěžený a robustnější design exteriéru a interiéru.

Model také dostal nejnovější technologie konektivity a přibyla také verze KIA Sorento GT Line. Exteriér přišel s novými světlomety,

KIA Sorento 2018 Interiér

mřížkou, nárazníky, koly a barvami, zatímco interiér dostal nový volant, palubní desku, ovládání klimatizace s LCD a systém infotainmentu. V celé kabině bylo použito více měkkých materiál

ů, díky nimž byla pohodlnější. Pohonné jednotky byly nastaveny na vyšší výkon a nižší spotřebu paliva.

KIA Sorento 2018 určená pro USA dostala řadu vizuálních vylepšení v interiéru i exteriéru. U to

hoto modelu zmizel benzínový čtyřválec s turbem. Srdcem vylepšené americké KIA Sorento se stal 3,3-litrový motor V6 s novou 8stupňovou automatickou převodovkou pro lepší zážitek z jízdy.

Jaké bude SUV KIA Sorento 2020?

Čtvrtá generace velkého SUV dostala luxusní kabinu a je k dispozici s naftovým čtyřválcem nebo hybridním pohonem. Kromě uchvacujícho designu zaujme i kufrem s objemem až 910 litrů. Více o nejnovější verzi KIA Sorento si můžete přečíst v tomto článku. Pokud vás zajímají předváděcí vozy KIA Sorento , domluvte si testovací jízdu.

KIA Sorento 2020