KIA Sportage je s námi už déle než čtvrt století

KIA Sportage s pohonem 4×4 i bez něj se (nejen) na našich silnicích prohání už neuvěřitelných 26 let! S více než 5 miliony prodaných vozů Sportage po celém světě patří mezi nejoblíbenější SUV střední třídy. V České republice mu v segmentu patří osmá příčka.

  •         KIA Sportage byla původně navržena jako dostupné SUV s pohonem 4×4
  •         V dalších generacích byl u KIA Sportage kladen větší důraz na bezpečnost
  •         Praktičnost a spolehlivost přinesly Sportage řadu ocenění po celém světě
  •         Dnes můžete mít SUV Kia Sportage ve verzi s pohonem mild-hybrid

První generace 1993-2005

První KIA Sportage byla představena v Asii v červenci 1993 a o dva roky později v Evropě. Cenově dostupná a vhodná pro rodinu, Sportage byla původně prodávána jako pětidveřový crossover nebo třídveřový soft-top kabriolet, který se kolem roku 1996 začal vyrábět v prodloužené verzi. Ke konci 20. století se ve Sportage objevila kombinace benzínových a dieselových motorů s výkonem až 128 koní. Kapacita zavazadelníku s prodloužením zaznamenala nárůst z 1 570 na 2 220 litrů, což znamenalo ve spojení s novými motory začátek kariéry praktického SUV, kterého všichni známe a milujeme. Přibližně ve stejnou dobu ztratila Kia Sportage první generace své viditelné náhradní kolo na zadních dveřích, které bylo přemístěno pod podlahu. 

Kia Sportage první generace

Do roku 2003 byla výroba modelu KIA Sportage první generace přerušena a o dva roky později byl jeho základ použit pro druhou generaci Sportage.

 

Druhá generace KIA Sportage 2005-2010

Po dvouleté přestávce byla v roce 200 Kia Sportage opět uvedena do výroby ve druhé generaci a sdílela některá řešení s Hyundai Tucson. Celkový vzhled a kvalita se na tomto modelu rozhodně zlepšily a také dostaly dieselové motory s objemem 2,0 litru a výkonem 173 koní.

Kia Sportage druhé generace

Sportage dostala v roce 2007 facelift a získal nejvyšší hodnocení bezpečnosti v crash testech mnoha světových laboratoří. Model KIA Sportage druhé generace byl také rychle považován za jedno nejspolehlivějších vozidel na silnicích a spotřebitelský zájem prudce vzrostl. 

Třetí generace KIA Sportage 2010-2015

Třetí generace Sportage, známá také jako série SL Kia Sportage, byla představena v roce 2010. Tentokrát Kia Sportage vypadala agresivněji a moderněji a k dispozici byla s pohonem předních kol i pohonem 4×4, s benzínovými a naftovými motory, které dosahovaly výkonu až 184 koní.

Kia Sportage třetí generace

Třetí generace Sportage sbírala po celém světě ocenění, například vyhrála „Auto roku“ na Slovensku a byla figurovala v závěreční nominaci na „Truck of the Year“ v roce 2011 v anketě Mezinárodní auto roku. Třetí generace Sportage také získala skvělou pověst pro svou bezpečnost a získala „Top Safety Pick“ od Institutu pro bezpečnost silničního provozu (IIHS) v USA. Sportage byla v roce 2013 oceněna také v Jihoafrické republice jako nejlepší vůz mezi “SUV a crossovery do města a předměstí” v anketě Standard Bank People’s Wheels Awards.

Čtvrtá generace KIA Sportage 2015 – současnost

V roce 2015 došlo k představení naší současné, čtvrté generace vozu KIA Sportage. Nový model Sportage, vyspělejší než kdy jindy, se může pochlubit nejmodernější asistenční a bezpečnostní technikou řidiče, včetně 8´dotykové satelitní navigace s evropským mapováním a dokonce je vybaven bezdrátovou nabíječkou mobilních telefonů.

Vzhledem k tomu, že v Evropě je přibližně 40 % všech prodaných aut značky KIA právě Sportage, není divu, že jihokorejská značka chce udržet svou verzi Sportage co nejaktuálnější. Proto Sportage čtvrté generace dostala v loňském roce lehký facelift, včetně nového předního nárazníku a přepracované zadní části se světly po celé šíři.

Kia Sportage čtvrté generace

Nejvýznamnější aktualizace se však odehrály v motorovém prostoru. Vzhledem k tomu, že poptávka po elektrických vozidlech ročně výrazně roste, výrobci aut nabízejí více hybridních vozů a elektromobilů – včetně KIA. KIA Sportage je nyní vybavena 48-voltovým elektrickým systémem s lithium-iontovou baterií o výkonu 0,44 kWh, který je umístěn pod podlahou zavazadlového prostoru a nabízí tzv. mild-hybrid pohon. Ten si můžete vyzkoušet i u nás, stačí si domluvit testovací jízdu s SUV KIA Sportage.

Budoucnost KIA Sportage – dostane elektrický pohon?

Sportage čtvrté generace se vyvinula z dostupného a zábavného rodinného crossoveru, z kterého se postupnou evolucí stalo stylové SUV, které může směle konkurovat všem rivalům v tomto segmentu.

Zároveň začíná ožívat trh s elektrickými vozidly, což společnost KIA rozhodně nepodceňuje. Nejnovější design 2018 viděl KIA Sportage s pokročilou variantou mírně hybridního asistenčního motoru – uvidíme někdy také plně elektrickou Sportage?


KIA Sportage – příslušenství, servis a náhradní díly

Kromě prodeje nových vozů se postaráme o KIA Sportage, kterou již vlastníte. V Auto Jeremiášova si můžete pořídit řadu prvků příslušenství, například tažné zařízení, nebo si můžete pro cestu na dovolenou půjčit střešní box.

Před dlouhou cestou nebo třeba před prohlídkou na STK se můžete také objednat na servis, kde vyřešíme technické potíže.

Pokud potřebujete pro svou KIA Sportage náhradní díly, neváhejte se na nás obrátit.