Kia Venga: Ohlédnutí za mini MPV ideálním do města

Mírně opomíjené mini MPV (multi-purpose vehicle – víceúčelové vozidlo) bylo korejskou automobilkou Kia Motors představeno speciálně pro evropský trh v roce 2009 a na trhu se udrželo v jedné sérii po celých 10 let. 

Přestože byla Venga často přehlížena kvůli modelům cee’d a sesterskému Hyundai ix20, její ojeté modely určitě stojí za povšimnutí i nyní. Kia Venga se od roku 2009 vyráběla v jedné sérii a ve třech motorizacích – benzínové 1,4 CVVT 90 k a 1,6 CVVT 90 k s šestistupňovou převodovkou a diesel 1,4 CRDI 90 k.

Kia Venga

Sedmiletá záruka a péče o vozy v autorizovaných servisech

Většina vozů byla díky prodeji s dlouho sedmiletou záruka servisována přímo v autorizovaných servisech, díky čemuž se jí dostalo kvalitní a odborné péče. Proto jsou i ojetiny Vengy ve většině případů  stále dobrém stavu.

Přestože Venga vás pravděpodobně nezaujme vzhledem, mnoho plusových bodů si zcela jistě získá štědrými vnitřními prostorami a velmi pohodlnými sedačkami. A ačkoliv se jedná pouze o čtyřmetrový vůz, řidič i spolujezdci mají poměrně dost prostoru a na pohodlí může leckomu přidat i to, že jsou sedačky umístěny výše než je obvyklé. 

Přístrojová deska Vengy je velice přehledná s většími tlačítky, což slibuje pohodlné ovládání i během složitějšího provozu. V posledních letech produkce pak byl součástí výbavy také integrovaný displej s navigací.

Interiér KIA Venga

Závodníka Kia Venga neuspokojí, do města je však spolehlivá

Již z rozměrů a dalších parametrů vozu včetně relativně tužšího podvozku je jasné, že je Venga spíše ideálním městským vozítkem než skrytým sporťákem. I přes kompaktnější rozměry však Kia Venga operuje se zavazadlovým prostorem o základním objemu 444 l, ten se však buď posunutím zadních sedaček nebo jejich úplným složením do roviny může zvětšit až na 1 486 l – a to už slibuje převezení pořádného nákladu.

Ojetá Kia Venga lze nyní pořídit se zajímavou výbavou, ve které obvykle nechybí dálkové centrální zamykání, bluetooth, automatická klimatizace, elektrická zrcátka a další. Většinou je prodávána také se servisní knížkou, což je určitě skvělý bonus. 

Za nás si Kia Venga rozhodně zaslouží větší pozornost, než jaká jí dosud byla věnována – jde o spolehlivý vůz, mezi jehož největší výhody patří štědrý vnitřní prostor (a to jak v části pro pasažéry, tak i v zavazadlovém prostoru), skvělý stav, ve kterém ji lze pořídit často po prvním majiteli, a ideální kompaktní rozměry pro pohyb ve městě. A pokud vás na první pohled nezaujal design Vengy, za zmínku určitě stojí i fakt, že v roce 2010 získala ocenění Red Dot Design 2010.

 

KIA Venga

Kia Venga – rozměry

Exteriér:

Délka: 4075 mm

Rozvor: 2615 mm

Šířka: 1765 mm

Výška: 1600 mm

Interiér:

Délka: 147 cm

Šířka v přední řadě: 132–147 cm

Šířka v druhé řadě: 129–144 cm

Výška (řidič): 101 cm

Výška (2. řada): 93 cm

Zavazadlový prostor

Objem (základní – rozšířený – maximální): 444 l – 570 l – 1486 l

Hloubka kufru: 57–60 cm

Šířka kufru: 107–108 cm