Kia Xceed PHEV – jak si vede tento hybrid?

Na první pohled tento vůz už při svém uvedení zaujal svým vzhledem a svým jedinečným skloubením SUV a hatchbacku. Kia Xceed je samo o sobě dobré a krásně vypadající auto, ale o jeho plug-in hybrid variantě se vedou vášnivé diskuze. Podle mnohých je předražená a oproti spalovací verzi se nevyplatí. Jak to tedy je?

Hybridní pohon je do měst jak ulitý

Kia Xceed PHEV je auto, které je primárně cíleno na pojíždění ve městě za pomoci elektrického motoru. Proto jeho výkon nedosáhne takových výšek, jakou bychom mohli čekat od jiných vozů. Společný výkon obou motorů je 141 koní, což je méně než některé nehybridní verze výbavy. Zde ovšem končí jeho nedostatky.

Hlavní výhodou hybridních vozů je, že se díky kombinovanému pohonu se můžete dostat až na spotřebu 1,2 l na 100 km, aniž byste museli řešit dojezdové problémy plně elektrických vozů, což je vzhledem k cenám benzínu skvělá zpráva. Samotný elektrický dojezd je okolo 50 kilometrů. Pro dojíždění do práce a domů si můžete vystačit s elektrickým motorem. Oba motory navíc spolupracují tak, že mnohdy ani nepoznáte, který z nich zrovna pracuje, pokud se zrovna nedíváte na kontrolky. Zároveň Vás nemusí tolik tlačit problémy elektrických vozů, tedy to, že pokud nemáte nabito, nikam nedojedete. Nabíjecí místa jsou u nás stále ještě vzácnost a proto na dlouhé dojezdy rozhodně oceníte spalovací motor.

Výbava, ve které najdete vše

Do výbavy má také rozhodně co nabídnout, vzhledem k tomu, že Kia Xceed Plug-in hybrid se prodává pouze ve verzi výbavy Premium. Najdete zde tak vše, co můžete od vozu čekat – vyhřívaný volant, sedadla i zrcátka, ovládací panel s dotykovým displejem a bezdrátovou nabíječku telefonů. Také ve výbavě tohoto vozu najdete spoustu bezpečnostních technologií, za které si musíte v jiných verzích připlatit. Ve voze tak najdete například parkovacího asistenta, asistenta pro jízdu na dálnici i systém sledování mrtvých úhlů s asistentem pro zabránění zadní kolize.

Plug-in hybrid rozhodně nezaostává

Čímž se dostáváme do kategorie, která je pro mnohé problém a tedy jeho cena. Je pravda, že je Kia Xceed plug-in hybrid výrazně dražší než jiné verze Kia Xceed. Je ovšem třeba přihlédnout k tomu, v jaké výbavě je vůz nabízen. Je zde už zahrnuto prakticky vše, co si v jiné verzi můžete připlatit. Tím pádem se na tento vůz můžeme dívat z pohledu “all-inclusive”, který bývá vždy dražší. Nepřiplácíte si jen za hybridní motor, ale i za všechny elektronické a bezpečnostní funkce. Navíc co neušetříte na ceně časem ušetříte díky nižší spotřebě. Proto se dá říct, že i když je Kia Xceed PHEV o dost nákladnější, pokud víte, že většinu Vašich cest absolvujete s elektrickým pohonem, ve skutečnosti se vyplatí.