MAZDA MX-30 je elektrický automobil, který udělá radost přírodě… i řidičům

Mazda již v Evropě přijímá na model MX-30 předobjednávky

PRVNÍ SÉRIOVĚ VYRÁBĚNÝ ELEKTROMOBIL ZNAČKY MAZDA, MODEL MX-30, LZE JIŽ PŘEDOBJEDNAT. Mazda otevřela předobjednávky vzápětí po světové premiéře vozu na autosalonu v Tokiu. S modelem MX-30 chce oslovit zejména zákazníky, kteří se při pořízení automobilu poháněného elektřinou nechtějí vzdát radosti z řízení.

V Čechách lze auto předobjednat přímo na stránkách společnosti Mazda přes registrační formulář nebo u autorizovaných prodejců značky. Speciální limitovaná série FIRST EDITION s bohatou výbavou bude nabízena pouze do vyprodání zásob. K prodeji bude ve čtyřech barevných variantách. Základní je krémová barva Ceramic. V nabídce dále budou tři třítónové barvy (s tmavou střechou a sloupky v dalším odstínu), a to krémová Ceramic, matná šedá Polymetal a červená Soul. Celá modelová řada, která bude pakety kopírovat nabídku výbav pro Mazdu CX-30, bude představena na autosalonu v Ženevě. Cena limitované série FIRST EDITION s bohatou výbavou – bude začínat na 899.990,- Kč.

Mazda MX-30 se vyznačuje specifickou koncepcí dveří, ekologickými materiály a „správnou“ velikostí vysokonapěťového akumulátoru, který jí umožňuje dojezd přibližně 200 km.[1] To je mnohem víc než průměrných 48 km, které denně najezdí evropští řidiči[2]. Po nedávno představeném motoru Skyactiv-X je nový model dalším krokem v naplňování strategie Mazdy na snižování emisí CO2 kombinováním různých přístupů.

Auto s baterií, nikoliv baterie na kolech

Jasuhiro Aojama, prezident a generální ředitel Mazda Motor Europe, v souvislosti s premiérou modelu MX-30 řekl: „Stejně jako u všech našich produktů měli i v případě našeho prvního elektromobilu konstruktéři a designéři od začátku jasně určený cíl. Vůz musel mít nepřehlédnutelný design a podmanivé jízdní vlastnosti, které tvoří klíčovou složku DNA značky Mazda a odlišují nás od konkurence, ale především pozitivně přispět ke snížení emisí za celý životní cyklus produktu.

Jako menší výrobce jsme zaměřili své úsilí na vytvoření elektrického automobilu, který bude sloužit jako druhý vůz v rodině, a tomu jsme přizpůsobili jeho dojezd.

Zástupci médií, kteří se svezli prototypem, říkají, že je to jeden z mála elektromobilů s pozitivními vlastnostmi běžného vozu. Rozdávat radost z jízdy je posláním každé Mazdy a ani v případě našeho elektrického modelu to nebude jinak.“

[1] Podle metodiky WLTP

[2] Průzkum společnosti Ipsos MORI zahrnoval reprezentativní vzorek 12072 dospělých řidičů vybraných po celé Evropě v březnu roku 2019 (UK, Belgie, Francie, Německo Itálie, Holandsko, Norsko, Polsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko). Výzkum si zadala společnost Mazda.

Zaměření na řidiče

Stejně jako ostatní modely značky Mazda se také model MX-30 vyznačuje velmi přirozenou a pohotovou odezvou při akceleraci, zatáčení a brzdění. Chová se přesně tak, jak řidič v různých situacích očekává.

Konstruktéři toho dosáhli inovativními konstrukčními přístupy, sdruženými pod označením e-Skyactiv. Vysokonapěťový akumulátor („baterie“) je pevně integrován do struktury karoserie. Toto řešení zvyšuje celkovou tuhost a přispívá k vynikající rychlosti odezvy na pokyny řidiče. Vzhledem k roli, jakou hraje zvuk ve vnímání hnací síly a rychlosti, vytvořila Mazda pro model MX-30 také elektronický zvukový systém, který je synchronizován s otáčkami motoru. Ke stabilnější a klidnější jízdě přispívá rovněž systém GVC, který byl v případě tohoto modelu zdokonalen tak, aby využíval předností elektrického pohonu (electric G-Vectoring Control Plus).

Nezaměnitelný design Kodo

S modelem Mazda MX-30 pokračuje značka v designové strategii „méně je více“. Interiér harmonicky „plyne“ od čelních sloupků až do zadní části, což je ještě zvýrazněno barvou střechy. Svébytné provedení dveří uděluje vozu elegantní a jedinečnou siluetu, současně však také zlepšuje přístup na obě řady sedadel.

V interiéru se objevují ekologicky šetrné materiály a pravá kůže je nahrazena veganskou alternativou. Středová konzola kreativně využívá korek.

Co se skrývá v modelovém označení?

Mazda v minulosti použila předponu MX na několika modelech, které se ve své době vzepřely zažitým pořádkům v automobilovém průmyslu. MX-5 přišla jako dvousedadlový sportovní vůz v době, kdy ostatní výrobci segment roadsterů opustili.

Model Mazda MX-30 přináší do světa elektromobilů DNA značky Mazda s jejím nezaměnitelným designem a řidičsky atraktivním jízdním projevem. I za jejím volantem zákazníci zažijí radost z jízdy, která je pro značku tak typická.

Na vybraných evropských trzích již Mazda přijímá na model MX-30 předobjednávky. První vozy budou dodány ve druhém pololetí 2020.

Technické údaje[3]

Karoserie SUV
Počet míst 5
Délka x šířka x výška 4395 mm × 1795 mm × 1570 mm
Rozvor náprav 2655 mm
Hnací soustava e-SKYACTIV
Přední náprava MacPherson
Zadní náprava kliková
Řízení hřebenové
Brzdy (vpředu/vzadu) chlazené kotoučové/plné kotoučové rekuperační funkce
Pneumatiky 215/55R18
Vysokonapěťový akumulátor Typ lithium-ion
Články prizmatické
Napětí 355 V
Kapacita 35,5 kWh
Motor Typ AC synchronní motor
Chlazení kapalinové
Nabíjení Stejnosměrný proud COMBO
Střídavý proud Max. výkon 6,6 kW

[3] Uvedené hodnoty jsou předběžné