Nová cesta automobilky KIA začíná

Pro korejskou automobilku KIA bude rok 2021 ve znamení změn a stvrzení cesty, na kterou se postupně vydává. Právě KIA se stává stále významnějším hráčem i na evropském trhu, přičemž statistiky Evropského svazu výrobců automobilů hovoří dokonce o tom, že se stala v mnoha ohledech úspěšnější než mateřská Hyundai. Kam se tedy KIA vydává?

Elektromobilita jako jasný směr

Některé své plány KIA oznámila již na jaře roku 2020, kdy ve své střednědobé strategii na následující roky – tzv. Plánu S – oznámila, že do roku 2025 se chystá na trh uvést až 11 elektromobilů, a to i ze segmentu SUV a MPV.

V současné době KIA na českém trhu nabízí tři své modely (nový Ceed, XCeed a nové Niro) v různých hybridních verzích a plné elektrické e-Niro, které disponuje dojezdem až 455 km na jedno nabití.

Důraz v budoucím rozvoji klade automobilka na dynamičnost a styl, což se odráží právě v plánech spojených s elektromobilitou – do roku 2026 chce ve světě prodávat více než 500 tisíc svých vozů v elektroverzi, v Evropě pak očekává, že prodej elektromobilů a hybridů bude tvořit více než 20 % jejích prodejů.

Nový směr, nové logo

Právě důraz na zmiňovanou dynamičnost a stylovost budoucnosti automobilky může stát i za další změnou viditelnou na první pohled – KIA se připravuje na používání zcela nového loga. To však není úplnou novinkou – již v průběhu roku 2019 na předpokládanou změnu odkazovalo několik skutečností. Jednak bylo nové logo registrováno jako nová ochranná známka, ale také bylo představeno na posledním ženevském autosalonu v rámci konceptu Imagine By Kia. Tam se však představilo v trochu odlišné verzi než je ta, kterou zachytily snímky konkrétního produkčního vozu, jež se objevilo na korejských webech v prosinci 2019. Základem loga, které se již zřejmě občas používá v Číně, je samozřejmě nápis KIA, který je mnohem dynamičtější a modernější než stávající logo, vyvedený v oválu tak, jak jsme byli dosud zvyklí.

Stávající logo automobilka KIA používá od roku 1994, kdy bylo představeno u příležitosti 50. výročí založení automobilky.