Nový elektromobil Kia EV4 se začíná pomalu klubat na svět

Vozidla s elektrickým pohonem jsou čím dál více populárnější. V dnešní době už má většina automobilek v katalogu svých vozů alespoň jednoho zástupce s elektrickým pohonem. Všechny automobilky se ale soustředí na to, aby vozidlo mělo co nejdelší dojezd s co nejkratším potřebným časem do plného nabytí.  Nedávno se objevily zprávy z Jižní Koreji o novém elektrickém SUV EV4 značky Kia, které dosahuje skvělých výsledků. Nyní se pomalu začíná rýsovat budoucí podoba tohoto modelu. Jak asi bude vypadat?

Rovnou dvě novinky na trhu

Kia přichází na trh hned se dvěma novými SUV s elektrickým pohonem z řady „EV“. Podle zpráv, které se pomalu dostávají na povrch, bude jeden model pro americký trh – EV7 a druhý pro Evropu s označením EV4. V našem článku se zaměříme na to, jak by mohl vypadat model EV4.

Rozměry jako Kia Sportage?

Ačkoliv spekulací na internetu koluje mnoho, jisté je to, že nová Kia EV4 bude mít menší rozvor než dosavadní Kia EV6 a tím pádem by elektromobil mohl dosahovat rozměrů kolegyně Kia Sportage. EV4 vychází ze stejné platformy E-GMB jako dosavadní EV6. Tato platforma je určena výhradně pro elektromobily.

Těšit se můžeme na propracovaný design, který bude opět vycházet z EV6. Jedná se například o LED světelnou linku v celé šíři předku vozidla, společně s dominantním novým logem značky Kia na „tygřím čumáku“.

Co se týče pohonu, mluví se o duálovém motoru s pohonem na všechny čtyři kola. V tomto provedení a plné síle by elektromobil měl mít 321 koní. Další spekulací je přítomnost verze s jedním motorem, která by pak měla samozřejmě slabší výkon. Na druhou stranu by tato verze byla levnější, a tím i dostupnější pro více lidí.

Výjimečně rychlé nabytí

U EV4 se předpokládá stejný systém baterií jako u předchozího modelu EV6, a to povede k výkonu mezi 58–74 kWh s dojezdem okolo 500 km (za optimálních podmínek). V tomto případě se jedná v našich poměrech o průměr, ale nabytí z 10 % na 80 % kapacity baterie lze dosáhnout během velice krátké doby – pouze necelých dvacet minut. Tento čas tak akorát využijete pro pauzu na toaletu a pro zakousnutí něčeho k snědku. Následně si můžete užívat další nálož kilometrů, co se týče dojezdu.

Představení vozidla se plánuje již na příští rok s tím, že k dealerům značky Kia by se model měl dostat v roce 2023. Bohužel si ještě musíme chvilku počkat, ale výsledek bude stát určitě za to.

Zdroj: drive.com.au

Zdroj: drive.com.au