Parkování může být někdy stresující. Chce to cvik, ale pomohou i technologie

Máte s přáteli sraz v centru města? Máte lístky na koncert někam, kde bývá nával? Nebo třeba máte čerstvý řidičák a poprvé vyrážíte na silnici. Čeho se zpravidla bojíte nejvíce? Nebývá to hustý provoz. Ani dálnice. Ani velké kruhové objezdy. Ale… parkování pod tlakem.

Scénáře jsou znepokojující. Pokoušíte se vtlačit do malého prostoru na parkovišti, zatímco na vás zuřivě troubí pět aut seřazených za vámi. Zklamání, které zakusíte, když se pustíte do podélného parkování na rušné silnici, ale absolutně nemáte šanci, se do daného prostoru vměstnat.

Zní to povědomě? Asi jsme to všichni zažili. Čtěte dále a zjistěte, jak bezpečně a úspěšně parkovat v jakékoli situaci.

jak se naučit parkovat

Chce to trénink

Všichni to víme, ale mnoho z nás se od chvíle, kdy dostaneme řidičský průkaz, parkování raději vyhýbá. Nebojte se požádat zkušeného řidiče, aby se k vám připojil, když si cvičíte různé způsoby parkování na klidné silnici nebo na prázdném parkovišti. Můžete použít třeba kužely nebo lepenkové krabice, abyste si vše opravdu vyzkoušeli, aniž byste riskovali náraz do jiného auta. Čím více tréninku si dopřejete, tím sebevědomější se budete cítit při parkování v reálné situaci.

Naučte se pravidla pro podélné parkování

Nejdříve se ujistěte, že prostor, do kterého parkujete, skutečně odpovídá rozměrům vašeho auta – doporučuje se, aby byl alespoň o 1,2 metru delší než vaše auto, což je asi třetina délky vozu střední třídy. Blikejte a najeďte si vedle mezery. Pomalu se pohybujte dopředu, aby byla zadní část vozu zarovnána se zadní částí vozu před prostorem, do kterého parkujete, můžete také zkontrolovat zarovnání se zrcátky automobilů. Otočte volantem doleva. Bude to chtít pár pokusů, než budete vědět, jak moc se musíte s autem natočit. Couvejte s pomocí zpětného zrcátka a sledujte auto za vámi, pravým zpětným zrcátkem pak kontrolujte svou polohu vzhledem k obrubníku. Když jste blízko obrubníku a mimo vůz před vámi otočte volantem doprava o stejný kus, jakou jste to udělali doleva, a pak ho srovnejte na střed, abyste upravili polohu automobilu.

parkovací asistent mazda

Naučte se také kolmé parkování

To by mělo být mnohem jednodušší než podélné parkování – prostor určitě máte, stačí se srovnat podle čar… Zkuste si srovnat kola, než se zastavíte. To vám usnadní vyjíždění, nebudete totiž muset zahýbat na jednu nebo druhou stranu.

Naklopte si zrcátka

Pomoci může, když si posunete levé zrcátko směrem dolů, abyste viděli čáry parkovacích míst. Dělejte to ovšem pouze v případě, že je to bezpečné, a ujistěte se, že před opětovným rozjezdem znovu nastavíte své zrcátko do správné polohy.

Netočte volantem “na suchu” (když vozidlo stojí)

I když se to může zdát jako dobrá volba, zejména když jste v půlce manévru a uvědomíte si, že jste si najeli špatně, nicméně můžete si tím vážně poškodit pneumatiky. Použijte své dovednosti ovládání spojky a raději se při manévrování pohybujte velmi pomalu.

Pořád si při parkování nevěříte?

Vyberte si auto s technologií parkovacího asistenta. Nová auta jsou chytřejší a chytřejší a často poskytují technologii, která vám pomůže zaparkovat nebo dokonce zaparkuje za vás.

Vozy, které v Auto Jeremiášova nabízíme, jsou v určitých výbavových stupních vybaveny parkovacími senzory, které parkování výrazně usnadní. Navíc, pokud zvolíte auto typu SUV – například KIA Sportage, KIA Sorento, Mitsubishi ASX, Outlander nebo Eclipse Cross či Mazda CX-3, CX-5 nebo CX-30, budete mít vyšší posed a parkování vám díky lepšímu přehledu půjde výrazně lépe.

Vozy značky KIA mohou být vybaveny také parkovacím asistentem DRIVE WiSe. Při parkování vám tak pomůže rozšířený inteligentní parkovací asistent, který využívá ultrazvukové senzory, dále je k dispozici systém monitorování okolí, který poskytne řidiči boční pohled, a systém upozorňující na překážky přicouvání.

Mitsubishi může nabídnout například funkci sledování okolí vozidla v úhlu 360°, takže máte při parkování dokonalý přehled. Pomůže určitě také systém sledování dopravní situace za vozidlem, který pomůže nejen při vyjíždění z parkovacího místa.

Systémem pro sledování provozu za vozidlem se mohou pochlubit i vozy značky Mazda. Kromě toho při parkování určitě oceníte elektrickou parkovací brzdu ovládanou pomocí spínače na středové konzole.

Vyzkoušejte si (nejen) parkování s vozy z Auto Jeremiášova

Pokud uvažujete o pořízení nového vozu a auta značek KIA, Mazda nebo Mitsubishi vás oslovují, neváhejte a domluvte si testovací jízdu, při níž si vyzkoušíte nejen parkování.

Pokud vás zajímá cokoliv jiného, neváhejte a napište nám.

Přejeme vám mnoho úspěchů a klid při parkování!