PLATFORMA BUDOUCNOSTI PRO DNEŠNÍ AUTOMOBILY

Nissan se podrobně věnuje své nejnovější architektuře elektromobilů, platformě CMF-EV, a osvětluje tak spletitosti, na nichž budou založeny jeho budoucí elektrické modely.

Platforma CMF-EV, které se v Nissanu s oblibou říká “kouzelný létající koberec”, poskytuje designérům rozsáhlé tvůrčí možnosti, jak nově definovat zážitky řidiče a cestujících. Poprvé se představí u Nissanu Ariya, prvního plně elektrického coupé-crossoveru značky.

“Platforma CMF-EV je zázrakem tvůrčího inženýrství; její všestrannost nám dává možnost posouvat hranice technických a konstrukčních možností, od výjimečného prostoru ve stylu obývacího pokoje – delší kabina v poměru k délce vozidla – až po možnost umístění naší nejmodernější technologie pohonu e-4ORCE,” řekl Pierre Loing, viceprezident pro plánování produktů společnosti Nissan Motor Co. Ltd.

Nissan Ariya

CMF-EV přináší také další možnosti spolupráce. Platforma využívá synergií v rámci aliance Renault-Nissan-Mitsubishi a maximalizuje efektivitu výroby, aby bylo možné dosáhnout společného plánu partnerů do roku 2030 – a přináší tak optimální hodnotu zákazníkům, kteří míří do vzrušující elektrifikované budoucnosti.

Jak nedávno oznámily společnosti Aliance, tato platforma bude základem pro 15 elektrických modelů do roku 2030.

“CMF-EV je definována technologickými inovacemi a potenciálem své modularity, což otevírá cestu pro další vzrušující generaci elektromobilů společnosti Nissan a našich aliančních partnerů,” dodal Pierre Loing.

“Nissan vstoupil s vozem Ariya do nové vzrušující kapitoly svého příběhu elektrifikace. Tento přelomový vůz nabídl našim globálním týmům jedinečnou příležitost předvést vše, co jsme se za poslední desetiletí o elektromobilitě naučili, a naplnit očekávání. Právě tento étos reprezentuje platforma CMF-EV,” řekl David Moss, senior viceprezident pro regionální výzkum a vývoj v technickém centru Nissan Europe.

INŽENÝRSTVÍ SALÓNKU NA CESTY

Konstruktéři společnosti Nissan vytvořili základ pro koncepci otevřené podlahy a dali platformě CMF-EV rovnou konstrukční lože. Místa pro elektromotory byla vytyčena přímo vedle přední a zadní nápravy, zatímco akumulátory byly navrženy tak, aby byly co nejtenčí a tvořily strukturální podpůrný systém platformy.

Platforma CMF-EV poskytla designérům modelu Ariya prázdné plátno a umožnila jim prozkoumat koncept Ma, který je filozofií designu Nissan zaměřenou na využití potenciálu prázdného prostoru.

Umístění klimatizační jednotky více vpředu a optimalizace polohy předních a zadních sedadel při absenci převodového tunelu umožnily konstruktérům Nissanu využít veškerý dostupný prostor. Kabina působí hlubokým dojmem prostornosti s větším prostorem pro nohy v celém voze – výsledkem je, že se budete cítit pohodlně jako v obývacím pokoji. Prostor v kabině lze ještě více přizpůsobit díky pohyblivé středové konzoli.

Nissan Ariya

VÝKON A OVLÁDÁNÍ V DOKONALÉ HARMONII

Inovativní platforma také odměňuje řidiče. Platforma CMF-EV poskytuje zákazníkům flexibilitu při výběru správného balíčku pro jejich potřeby a umožňuje použití různých specifikací pohonných jednotek a hnacích ústrojí – včetně nabídky s jedním motorem a dvoumotorové konfigurace e-4ORCE.

Pohon e-4ORCE je nejpokročilejší technologie řízení všech kol společnosti Nissan. Tento inovativní systém dosahuje díky řadě přesných vstupů motoru a brzd dokonalé rovnováhy mezi silným výkonem a bezprecedentní kontrolou – nabízí řidiči zvýšenou jistotu na různých typech povrchu.

Vozidlo s e-4ORCE poskytuje dynamický, ale jistý zážitek z jízdy za volantem a zároveň pečlivě minimalizuje náklon vozidla při brzdění, přičemž optimalizuje vyvážení brzd mezi přední a zadní nápravou, aby řidiči a cestujícím poskytlo stabilní a klidnou jízdu.

Nissan Juke

Nissan Ariya je nyní k dispozici k předobjednání ve Velké Británii, Norsku a Nizozemsku a brzy bude zahájen prodej na dalších evropských trzích včetně České republiky. Do evropských zemí se Ariya dostane v létě 2022.

Ariya je jen jedním ze zajímavých modelů, které se letos v létě objeví na evropských silnicích, protože Nissan se chystá posílit svou elektrifikovanou produktovou ofenzívu a další informace o rozsáhlé nabídce přineseme později.

Zdroj: Nissan Česká Republika