Představení novinek z dílny KIA nekončí: Je tu nový motor 1.5 T-GDi

Korejskou automobilku KIA čeká rok plný novinek a změn – vedle představení nového loga a hybridního motoru byl nyní představen i nový přeplňovaný benzínový čtyřválec 1.5 T–GDi. Motor z řady Smartstream nahrazuje ve všech modelech vozů KIA Ceed dosavadní čtyřválec 1.4 T–GDi, což majitelům nových Ceedů slibuje především větší výkon a současně nižší emise.

Nové technologie nejen pro lepší výkon

Právě za nižšími emisemi stojí tzv. KIA Smartstream – nová technologie hnacího ústrojí, která navíc zlepšuje jízdní vlastnosti vozů. Součástí tohoto sofistikovaného systému je mimo jiné třeba nový nízkotlaký systém recirkulace výfukových plynů, jež se aktivuje již při nízkých otáčkách, nebo plynule proměnná perioda ventilů Kia CVVD, která upravuje časování ventilů spalovacího motoru. Vozy KIA Ceed si lze v této motorizaci vybírat ze dvou typů převodovek – z šestistupňové manuální nebo sedmistupňové dvouspojkové.

Pokud jde o srovnání s předchůdcem nového 1.5 T-GDi, kterým byl již zmiňovaný 1.4 T-GDi, čísla mluví jasně: v případě tvorby emisí CO2 tento nováček začíná na skvělých 125 g/km, což je pokles o 6,7 % proti původnímu motoru, a to v případě tří karosářských typů Ceedu – hatchbacku, SW i ProCeedu.

Čtyřválec 1.5 T–GDi je dostupný i v ČR

Tento benzínový čtyřválec můžeme v současné době najít pod kapotou všech typů vozů KIA Ceed – kromě standardního hatchbacku jde také o Ceed SW, Proceed i dynamická XCeed – a dostupný je i v České republice. 1.5 T–GDi však již byl vyzkoušet ve spojení se sesterskou značkou Hyundai v jejím i30. Motory navíc nesou i středoevropskou stopu – spolu s vozy Ceed se vyrábějí ve slovenské Žilině.

S technickými detaily jednotlivých vozů KIA Ceed vybavených novým čtyřválcem 1.5 T–GDi se můžete seznámit v přehledu modelů.