Tažné zařízení je nezbytným společníkem při cestě na letní dovolenou. Co vše je třeba zkontrolovat?

Léto je v plném proudu a vy se už jistě nemůžete dočkat, až zapřáhnete karavan nebo vozík a vyrazíte na vysněnou dovolenou, ať už k moři či do hor. Pokud jste se rozhodli vyrazit na dovolenou s karavanem, určitě čtěte dále, co si pohlídat a co zkontrolovat. V první řadě byste určitě neměli podcenit důkladnou přípravu svého plechového miláčka, kontrolu karavanu a tažného zařízení.

Na co tedy nezapomenout před cestou autem na dovolenou? Toto je druhý článek v našem 3dílném seriálu, ve kterém se zaměříme na tažné zařízení a jeho případnou montáž.

Přečtěte si také 1. díl seriálu, kde se dozvíte vše potřebné o výměně pylového filtru.

Jakou funkci má tažné zařízení?

Jak jistě každý ví, tažné zařízení slouží k mnoha účelům. Určitě se bez něho neobejdete, pokud budete potřebovat zapřáhnout vlek nebo karavan za váš vůz. Lze ho také použít například pro upevnění nosiče na kola či dalších zařízení, která jsou pro mnoho lidí při cestě na dovolenou nezbytná.

Je vhodné pro mladé či starší páry, celé rodiny, ale i firmy. Je to vskutku dobrý pomocník, kterého můžete využít jak na osobním, tak na užitkovém vozidle.

Jaká tažná zařízení rozlišujeme?

Rozlišujeme dva typy zařízení: s pevným čepem a odnímatelným čepem.

S pevným čepem

U tohoto typu je čep s tažným zařízením pevně spojen svárem nebo za pomocí šroubů. Tento typ je bezúdržbový a volí se v případě častějšího používaní, nebo pokud chcete ušetřit.

S odnímatelným čepem

Druhá možnost je typ s odnímatelným čepem, kde je možnost volit mezi vertikálním nebo horizontálním bajonetem. Vertikální bývá uzamykatelný, což slouží proti odcizení a zpravidla po demontáži není vůbec vidět. Zatímco ten horizontální nebývá uzamykatelný a po demontáži zůstává část konstrukce vidět.

Tato možnost je vhodná v případě že je pro vás estetika vozu na prvním místě nebo pokud tažné zařízení plánujete používat pouze zřídka. Montáž čepu před použitím není nijak složitá, a zvládne ji opravdu každý bez jakéhokoliv nářadí. Když ho nepoužíváte, je třeba jej demontovat podle montážního návodu.

Čemu věnovat pozornost při výběru tažného zařízení?

Tažné zařízení nesmí zasahovat do záruky vozidla, proto je zapotřebí, aby mělo na sobě typový štítek s homologací, kde jsou mimo jiné uvedeny technické údaje. Například číslo homologace, maximální zatížení a svislé zatížení v kilogramech. Před koupí nového tažného zařízení je vždy zapotřebí si ověřit kompatibilitu s vaším vozem.

Ujistěte se, že vaše vozidlo nemá nulovou přípustnou hmotnost pro přípojné vozidlo. Pokud by tomu tak bylo, můžete ho použít maximálně pro nosiče kol.

Na co se ještě zaměřit?

  • Každé tažné zařízení je opatřeno typovým štítkem (jen s takovým zařízením máte jistotu, že vám v budoucnu nezpůsobí žádné problémy.)
  • Je dobré si pohlídat i materiál, aby vám zařízení sloužilo co nejdéle.

Pozornost také věnujte elektro přípojce, kde si lze vybrat mezi zásuvkou se 7 nebo 13 piny. Zatímco pro standardní přívěsný vozík vám postačí klasická 7pinová zásuvka, pro tahání karavanu budete potřebovat 13pinovou, která umožňuje napájení baterie v karavanu.

Co zkontrolovat a co si pohlídat před cestou?

Před samotnou cestou s karavanem nezapomeňte na kontrolu následujícího:

  • Hmotnost přívěsu

První, co vás musí zajímat, je hmotnost taženého nákladu. Od toho se odvíjí i řidičské oprávnění.

  • Řidičské oprávnění

Řidičské oprávnění skupiny B umožňuje jízdu s motorovým vozidlem, jehož nejvyšší povolená hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg a může k němu být připojený vozík o hmotnosti nepřekračující 750 kg (vozidlo max. 3 500 kg + vozík max. 750 kg).

Pokud přívěsné vozidlo/vozík převyšuje 750 kg, existuje ještě dodatek, že největší povolená hmotnost jízdní soupravy jako celku (automobil + vozík) nesmí přesáhnout 3 500 kg a vozík nesmí být těžší než vozidlo (vozidlo např. 2 500 kg + vozík např. 1 000 kg = 3 500 kg).

Rozšířené oprávnění B+E umožňuje jízdu s vozíkem o hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg. (max. 3 500 kg + 3500 kg)

  • Hmotnost přívěsu

Nezapomeňte si zkontrolovat povolenou hmotnost nebržděného nebo bržděného přívěsu podle technického průkazu k vozidlu.

  • Příslušenství obytného přívěsu

Důležitá je také kontrola příslušenství obytného přívěsu. Kromě tlaku v pneumatikách a hloubky dezénu musíte překontrolovat funkčnost světel, dále je nutné uzavření ventilu plynové láhve, a zatažení přídavného kolečka.

  • Funkce tažného zařízení

Ujistěte se, že kabeláž elektroinstalace je v pořádku a šrouby od tažného zařízení jsou dostatečně utažené.

  • Dálniční známky a poplatky

Je potřeba ujasnit si, do jaké hmotnostní kategorie spadáte se zapojeným karavanem. Pro jízdu s připojeným přívěsem také platí rychlostní omezení, která je zapotřebí dodržovat.

  • Ukotvení předmětů

Nepodceňujte těžiště přívěsu. Před jízdou pamatujte i na správné vyvážení předmětů uvnitř karavanu a jejich ukotvení. Je zapotřebí je umístit co nejblíže k podlaze a do přední části soupravy. V opačném případě můžete mít značné problémy s řízením.

Dodatečná montáž na zakázku

Pokud jste se rozhodli, z jakéhokoliv důvodu, pro montáž tažného zařízení na vaše vozidlo neváhejte se na nás obrátit. Jsme tu pro vás a rádi vám pomůžeme.