Wankelův motor v Mazdě potvrzen – čeká jej nový crossover MX-30

Mazda vrací do technologické hry známý wankel motor, který se po několik desetiletí objevoval v jejích vozech, ale naposledy byl použit v roce 2012 v kupé RX-8. Nyní wankel Mazda po několika letech představí v nové MX-30.

Legendární wankelův spalovací motor z dílny Felixe Wankela byl do své základní podoby plně vyvinut v 60. letech 20. století. Wankel si jej přitom poprvé nechal patentovat již v roce 1929. Díky své konstrukci, jejímž dominantním znakem je trojúhelníkový píst, který vytváří krouživý pohyb uvnitř tzv. skříně, je proti běžným pístovým motorům velmi kompaktní, lehký, sestává se z menšího množství součástek a disponuje mnohem tišším chodem. Proti jeho používání však mohlo v minulosti hovořit několik celkem značných nevýhod jako například nízká životnost těsnících lišt, která vedla k vysoké spotřebě oleje, vysoká měrná spotřeba či HC, CO a CO2.

Wankelův rotační motor jako podpora elektromobilů

Japonská automobilka Mazda wankel motor v minulosti výrazně prosazovala, ale v posledních několika letech se v žádném z modelů Mazdy neobjevil. Přesto se o jeho návratu stále častěji hovoří a nyní jej potvrdil i prezident automobilky Akira Marumoto. Wankelův motor Mazda plánuje použít jako takzvaný prodlužovač dojezdu u nového crossoveru MX-30 a doplní tak jeho standardní elektromotor.

Hlavním důvodem, proč dojde u ekologického elektromotoru k použití wankelova spalovacího motoru, který nemusí vykazovat ideální emisní hodnoty (navíc wankelův motor účinností také zrovna neohromí), je především jeho výrazně tišší chod. Ten tak nebude rušit ticho, které je tak specifické pro elektromobily.

Na japonských silnicích by se měla tato verze měla začít objevovat v roce 2022. Již letos by proto mělo dojít k výrobě prototypů, zatím však nejsou k dispozici žádné bližší informace týkající se konkrétních parametrů tohoto dojezdového motoru.

A nyní, když je návrat wankelova motoru jasný, nastává další otázka – vrátí se ještě někdy v plnohodnotné spalovací variantě?

Zdroj: Wikipedia