Kia Ceed, starý známý v novém hávu

Češi vlastní jeden z nejstarších vozových parků v Evropě. Důvodem k nepořízení nového vozu jsou mnohdy finance, ale často také slýcháváme o tom, jak jsou nové vozy “moc moderní”, “zmatené”, “plné věcí, kterým nikdo nerozumí” a podobně. Kia Ceed je ovšem jedním z vozů, který je na oko stále starý známý, i když pod svou kapotou skrývá mnoho novinek.

Problémy s vozovým parkem ČR

Vozový park v ČR patří mezi nejstarší v Evropě. Průměrné stáří osobních automobilů v ČR je skoro 16 let, přesněji 15,93 let, podle údajů Svazu Dovozců Automobilů z prosince 2022. Oproti tomu evropské sdružení ACEA uvádí, že evropský průměr ve stáří automobilů je 11,8 roku, v zemích jako Německo se dokonce dostali na průměr 9,8 roku. I naši bratři jako Slováci a Poláci jsou na tom lépe, se shodným průměrem 14,3 let.

Možná to na první pohled nepůsobí jako problém. Stará auta jsou osvědčená, pohodlná a dlouho vydrží. Opak je ovšem pravdou. Za posledních pár let šel vývoj v oblasti automobilů kupředu mílovými kroky. Nová auta jsou bezpečnější, ale také ekologičtější, což jsou dva velmi důležité faktory.

Kia Ceed – normální auto pro normální lidi

Kia Ceed, ať už normální verze, nebo jeho kombíková verze Sportswagon, je jeden z vozů, který je moderní, ale stále Vám nabízí známý interiér, ve kterém budete okamžitě vědět, co kde leží. Žádné složité studování návodů nebo bezradné mačkání všech kontrolek. To, co někteří vidí jako “zastaralý design” je ve skutečnosti něco, co si spousta recenzí chválí. Staré známé čudlíky vedou nad inovativními designy. Proto Kiu Ceed recenze chválí a popisují jako “normální auto, ve kterém se vyznáte, za přijatelnou cenu”.

Moderní se skrývá pod kapotou

To, že ovládání na první pohled vypadá staře a přívětivě ovšem neznamená, že vůz není vybaven prvotřídními technologii. Kia Ceed je vybavena celou řadou bezpečnostních funkcí, které při jízdě oceníte. A co se té ekologie týče, nové motory budou rozhodně ekologičtější, než 16 let starý vůz, u kterého trnete hrůzou pokaždé, když se blíží STK nebo měření emisí. A pokud to s tou ekologií chcete myslet vážně, je Kia Ceed k dispozici také ve formě Mild Hybrid, což je perfektní kompromis ekologie a řízení, jelikož se vůz bude stále chovat jako starý dobrý. A kombík Kia Ceed SW nabízí dokonce i provedení ve formě Plug-in Hybrid.

Přidejte se tak k řidičům, kteří vylepšují průměr našeho vozového parku, než abyste ho táhli dolů. Pokud se chcete přesvědčit na vlastní oči o tom, jak moc Vám staronové ovládání Kia Ceed sedne, rádi Vám zařídíme testovací jízdu ve zkušebním voze, kde se budete moci přesvědčit o tom, jak to s těmi čudlíky doopravdy je.