Kontrola a seřízení geometrie kol vozidla

V nabídce našich služeb naleznete také kontrolu a seřízení geometrie kol vozidla. Jedná se o jednu z nejdůležitějších servisních prohlídek na vozidle. Stav seřízení geometrie kol vozidla, přesněji řečeno náprav vozidla, má významný vliv na jízdu a řízení. Co je to měření a seřízení geometrie, a proč jej neopomíjet? Co vám můžeme nabídnout?

Co je to seřízení geometrie kol?

Pod pojmem správně seřízená geometrie kol (náprav) si můžete představit kola vzájemně rovnoběžná a kolmá k vozovce. Pokud je geometrie kol „rozhozená“, je potřeba ji seřídit a uvést do správné polohy. Je nutné vědět, že i při běžném používání vozidla by se měla geometrie kol pravidelně seřizovat.

Seřízení geometrie kol představuje přesné měření a seřízení náprav vozidla. Tím dochází k optimalizaci životnosti pneumatik i dalších komponentů podvozku vozu. Seřízení geometrie kol také zlepšuje jízdní vlastnosti, bezpečnost vozidla a komfort při jízdě.

Jaký vliv má na vozidlo rozhozená geometrie?

Sbíhavost nebo rozbíhavost kol má negativní vliv na bezpečnost jízdy a celé posádky. Rozhozená geometrie kol navíc způsobuje zvýšenou spotřebu pohonných hmot a nadměrné opotřebení pneumatik i komponentů vozu.

Kola a nápravy jsou jedny z nejdůležitějších částí vozidla, která patří k nejvíce namáhaným a opotřebovávaným dílům na automobilu, a zároveň jsou tím jediným, co nám zabezpečuje styk vozu se silnicí.

Co způsobuje špatná geometrie?

 

  • Nerovnoměrné opotřebení pneumatik
  • Vyšší spotřeba pohonných hmot
  • Nadměrně namáhaný mechanismus řízení
  • Nadměrné opotřebení komponentů podvozku
  • Zhoršená stabilita a komfort vozidla

Proč neopomíjet seřízení geometrie kol?

Měření a seřízení geometrie kol se provádí zejména kvůli bezpečnosti. Dalším důvodem je ale také úspora za opotřebené díly podvozku vlivem rozhozené geometrie.

Správně seřízená geometrie může mít také vliv na nižší spotřebu paliva, lepší ovladatelnost vozu a celkově komfortnější jízdu.

Kdy provést kontrolu a seřízení geometrie kol?

Nastavení geometrie kol nechte provést vždy při výměně komponentů podvozku (silentbloky, ramena náprav, tlumiče, čepy, tyčky náprav…). Dalšími důvody pro kontrolu jsou nepravidelně opotřebené pneumatiky kol, chybné jízdní vlastnosti vozidla, nebo pokud není volant ve vodorovné poloze při přímé jízdě. Častým důvodem je také přezouvání kol po zimě, kdy jsou na vozovce patrné častější výmoly a výtluky, které narušují geometrii.

Co negativně ovlivňuje geometrii náprav?

  • Najíždění na obrubníky (při parkování)
  • Výmoly, výtluky a nerovnosti na vozovce
  • Agresivní brždění a prudké zrychlování vozidla
  • Rychlé průjezdy zatáček
  • Srážka se zvěří či jiným vozidlem

Postaráme se o správné nastavení geometrie vozidla

Postaráme se o správně nastavenou geometrii vozidla. Provedeme kontrolu a měření geometrie, a seřídíme komponenty podvozku dle daných parametrů stanovených výrobcem. Jen při těchto požadovaných parametrech se podvozek vozidla bude chovat bezpečně a reagovat tak, jak zamýšlel výrobce a jak byl vůz homologován.

V našem servise Auto Jeremiášova v Praze 5 vám rádi zajistíme servis vašeho vozu. Pro více informací nás kontaktujte.