Kia EV9 odhalena: průkopnické EV spojuje progresivní design s charakterem SUV

Značka Kia dnes odhalila kompletní podobu exteriéru a interiéru svého nejnovějšího a největšího elektromobilu EV9. První čistě elektrická vlajková loď značky se třemi řadami sedadel, je stěžejním krokem v rámci proměny značky Kia v poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility.

Smělý a sebejistý vzhled EV9 je inspirován designovou filozofií ‚Spojené protiklady‘ značky Kia, která staví na kreativním napětí vyplývajícím z různorodých hodnot přírody a moderny s cílem zprostředkovat harmonický celek. Návrhářům Kia se podařilo navrhnout jedinečnou kombinaci elegantních plastických tvarů s důraznou geometrií, jejímž výsledkem je výrazně moderní SUV, které nepostrádá poklidný naturel.

Kia EV9 kráčí novými cestami s cílem přepsat dosavadní standardy designu, konektivity, praktické využitelnosti a odpovědného přístupu k životnímu prostředí,“ uvedl Karim Habib, výkonný viceprezident a vedoucí globálního návrhářského centra Kia (Kia Design Center). „Kia EV9 přináší zákazníkům mimořádně kvalitní nabídku a svěží pohled na elektromobil ze segmentu rodinných SUV. Vozidlo nového typu s novátorským využitím obestavěného prostoru, technologií a designu přináší instinktivní zkušenosti a příkladné pohodlí, nejen pro řidiče, ale celou posádku.“

 

 

Design exteriéru: prošlapávání nových cest k budoucím elektrickým SUV

Návrháři Kia se v souladu s designovou filozofií ‚Spojené protiklady‘ této značky snaží vytvářet vozidla s bezpříkladným apelem. Do formování vnějšího designu EV9 se promítl zejména pilíř „Výrazný jako příroda sama“ (Bold for Nature) uvedené filozofie, postavený na spojení prvků světa přírody a materiálna. Výsledkem je vůz, který spojuje nezpochybnitelnou auru robustnosti s poklidným naturelem rafinovaného elektromobilu, jenž prošlapává nové cesty k budoucímu designu elektrických SUV.

Z přední partie EV9 dýchá klidný naturel s jednoduchostí ostře řezaných křivek. ‚Digitální tygří maska‘ EV9, zde akcentovaná ‚digitální optickou signaturou‘ a vertikálními světlomety, zprostředkovává vizionářský a futuristický vzhled celého vozu. Součástí digitální tygří masky jsou dva shluky malých světelných zdrojů ve tvaru kostek ledu, zasazené vedle světlometů po obou stranách karoserie. Pokroková LED světla denního svícení EV9 v podobě ‚hvězdné mapy‘ mají výraznou originální podobu s rafinovanou animovanou optickou signaturou, která bude typickým znakem digitální tygří masky Kia budoucích elektromobilu značky.

Boční profil EV9, postavený na mnohoúhelníkovém designovém jazyku, spojuje nefalšovanou identitu robustního SUV s výtečnou aerodynamikou. Do trupu karoserie jsou začleněny dynamické trojúhelníkové konstrukce a nápadně vytažené podběhy kol, které sjednocují mnohoúhelníkové prvky do soudržné struktury zprostředkující rozhodný vzhled. Pocit hladkého obtékání vzduchu a vysoké aerodynamické účinnosti zvýrazňují zapuštěné kliky dveří a zkosená linie střechy na zádi vozu.

Jednoduché a čisté křivky výklopné zádě elegantně zdobí štíhlá zadní světla, sladěná s předními světlomety EV9.

 

Design interiéru: nová měřítka prostornosti, pohodlí a zkušeností pro celou posádku

Pilíř ‚Technologie pro život‘ designové filozofie ‚Spojené protiklady‘ značky Kia má zaručit uplatňování pouze takových technologií a inovací, které podporují pozitivní a intuitivní interakce mezi lidmi a stroji – k dosažení nových možností v oblasti mobility. Uvedené hodnoty pak sehrály klíčovou roli při vytváření interiéru EV9. Návrháři Kia tak mohli maximálně akcentovat prostornost, pohodlí a technologie pro všechny členy posádky, kdy současně přepsali dosavadní představy o možnostech rodinných SUV.

Kia EV9, postavená na podvozkové platformě E-GMP (Electric Global Modular Platform) pro elektromobily, přináší dlouhý rozvor, nízkou okenní čáru a zcela plochou podlahu, čímž vznikl velkorysý prostor pro celou posádku ve třech řadách sedadel, která zde může pohodlně trávit čas v prostředí připomínajícím luxusní salonek. Kia vyslechla názory uživatelů z řad rodin a vyhodnotila možnosti uspořádání sedadel a další výbavu, aby EV9 (nabízené v provedení se šesti nebo sedmi sedadly) zprostředkovalo všem cestujícím dostatek místa, pohodlí a příjemných zážitků, aniž by byla veškerá pozornost soustředěna na potřeby řidiče.

Cestující v prvních dvou řadách EV9 mohou naráz sklopit sedadla a pohodlně odpočívat po dobu dobíjení. Sedadla druhé řady lze snadno otočit o 180°, aby cestující mohli snáze komunikovat s pasažéry ve třetí řadě sedadel. Cestující v poslední řadě dále mají k dispozici držáky nápojů a dobíjecí místa pro mobilní zařízení.

EV9 v rámci prostorné, lehké a vzdušné kabiny zhmotňuje elegantně jednoduchou prémiovou kvalitu a mimořádně intuitivní design. ‚Plovoucí‘ panoramatická přístrojová deska je protažena od volantu až doprostřed vozidla. Digitální svět vylepšují dvě dotykové obrazovky o velikosti 12,3″ spojené s jedním 5″ segmentovým displejem pro hladké ovládání všech funkcí vozidla s minimem fyzických tlačítek.

Součástí středového panelu je řada úložných prostor včetně prostorné schránky v základně středového panelu. K celkové kultivovanosti kabiny přispívá i provedení dvířek středového panelu.

Pohlcující zážitky na palubě EV9 zaručuje rozšířená obrazovka systému AVNT (audiovizuální funkce, navigace a telematika) s jemnou grafikou. Přes obrazovku pak cestující mohou zcela hladce komunikovat s okolním digitálním světem. Pod displejem AVNT je uskupení skrytých dotykových tlačítek pro funkci Start/Stop a ovládání AVNT i funkcí klimatizace.

 

Blížící se světová premiéra: Kia EV9 – připravena změnit způsob mobility

Světová premiéra modelu Kia EV9 je naplánována na konec letošního března. V rámci premiéry Kia odhalí veškeré produktové informace a zahájí celosvětovou kampaň se sloganem ‚Posouvá vnímání pohybu‘.

 

Zdroj: KIA ČR